Choď na obsah Choď na menu
 


16. 8. 2017

2014

Noc s Andersenom

Rozprávkové nocovanie v knižnici sa uskutočnilo v piatok 4.4.2014, dva dni po výročí narodenia Hansa Christiana Andersena. V poradí už 14. ročník medzinárodného projektu Noc s Andersenom sme v knižnici v Bytči realizovali 4. raz. Túto noc sme venovali čarodejníkom a kúzlam. V spolupráci s Materskou školou Dostojevského v Bytči, ZŠ Ulica mieru v Bytči, Štátnym archívom v Bytči, knižnicou a mestom Bytča sa podarilo vykúzliť prekrásne vystúpenie a nezabudnuteľné zážitky z nočného čítania, z návštevy kina, zámku, diskotéky, z návštevy duchov knižnice.

Toto podujatie otvoril srdečným príhovorom pán primátor Miroslav Minarčík spolu s pani Ľubicou Raždíkovou. Prváci a predškoláci pred svojimi rodičmi a hosťami predvádzali, čo sa naučili na hodinách čarovania: moderovanie, metlový tanec, básničky, informácie o bylinkách, čítanie, tanec škriatkov, kúzlenie, spoznávanie abecedy, písmen, spoznávanie ročných období. Na záver sa obecenstvu i deťom prihovoril pán riaditeľ ZŠ Ulica mieru v Bytči Mgr. Rudolf Takáč.

Po vystúpení museli deti v zámku v Bytči zložiť čarodejnícke skúšky. Skúšala ich zlá čarodejnica, duchovia, čarodejnica Bylinka a matematická striga. Otázky boli veľmi náročné. Malí čarodejníci museli vedieť kto postavil zámok v Bytči, kde sa nachádza jeho obraz, kto na zámku žil, ako sa dostal drak do zámku, ktoré bylinky sú liečivé, čo sa z nich vyrába. Samozrejme, skladala sa aj skúška z počítania a hodu papierovou guľou do klobúka. Malí čarodejníci získali odmenu v podobe perníkovej čarodejnice a stali sa čarodejníkmi prvej kategórie.  Čarodejnícke skúšky si pripravili žiačky piateho ročníka, ktoré Noc s Andersenom absolvovali v mladšom školskom veku.  

Po návšteve zámku nasledoval návrat do knižnice, kde si deti pochutili na občerstvení (koláčoch, sladkostiach, ktoré upiekli čarodejníkom mamičky) a pizzi. S plným bruchom sa čarodejníci dostali do kina na film Pehavý Max a strašidlá. Keďže sa už stmievalo, ponáhľali sme sa do knižnice, aby sme si užili chvíľku zábavy. Zatancovali sme si na diskotéke, pohrali sme sa a vtom prišli duchovia knižnice. Duchovia dovolili spať v knižnici len tým deťom, ktoré vedeli odpovedať na ich otázky. Otázky boli z rozprávkových kníh. Čarodejníkom to však nerobilo žiaden problém, pretože čítanie ich baví a veľa rozprávkových knižiek si už vedia prečítať bez pomoci rodičov. Všetky otázky zvládli.

Unavení si ľahli do svojich spacích vakov a nastalo nočné čítanie rozprávok a príbehov. Po niekoľkých rozprávkach zatvorili oči a sladko spali do rána. Každé dieťa odchádzalo z knižnice s darčekom v podobe hračky, záložky, knižky, omaľovánky. Dúfame, že spomienky na Noc s Andersenom budú v sebe nosiť celý život a táto akcia podporí rozvoj ich čitateľskej gramotnosti, návštevnosť knižnice a zvýši u detí záujem o knihy.

Chceme poďakovať všetkým organizátorom podujatia za nácvik vystúpenia v knižnici, za pripravené úlohy a výzdobu zámku v Bytči, za skvelú atmosféru, ktorá po celý večer a noc vládla medzi deťmi, učiteľkami, vychovávateľkami, rodičmi. A uvidíme, čo prinesie 15. ročník Noci s Andersenom.

Odkazy na fotogalérie

Priestory

Večera a kino

Duchovia knižnice

DiskotékaNočné čítanie